> hobby > laptop > wymiana matrycy

                 
 
     
 
Na statku podczas przechyłów niezabezpieczone laptopy często samodzielnie opuszczają biurko lądując na podłodze. Najczęściej efektem takiego upadku jest zbita matryca wyświetlacza.   W naszym przypadku odkupiliśmy od marynarza starego "hapeka"  z tą samą wielkością matrycy.
 
Podstawą zgodności do wymiany matrycy jest ten sam typ wtyczki sygnałowej (najczęściej 30 pin) i inwertera świetlówki. Ilość pasujących zamienników w każdym przypadku jest imponująca ale na statku nie jest to takie proste i zazwyczaj kończy się podłączeniem laptopa jednego z wolnych starych statkowych monitorów. Otwory mocujące do stelaża również są znormalizowane i nie powinno być z tym problemu.
 
W tej matrycy firma HP zastosowała dodatkowe zaczepy które musieliśmy usunąć.   Laptop po wymianie matrycy działa bez zarzutu a "hapek" skończył jako kadłubek na części.
 
Metodologia wymiany w innych markach jest bardzo podobna i powinien do niej wystarczyć mały śrubokręt krzyżakowy i płaski.   Częstym defektem matrycy może być też pasek pionowy lub ich większa liczba przyrastająca z czasem użytkowania. W tym przypadku winna jest sama matryca.
     
     

Copyright © 2011 by Magpaw  (Chief Engineer). All rights reserved.