> hobby > sieci WiFi

                 
 

  Jeśli trafisz w porcie na możliwość połączenia z internetem napisz do mnie a dodam tą informację do odpowiedniej strony  "Porty".
     W czasie postoju w portach zagranicznych coraz częściej możemy natrafić na możliwość skorzystania z internetu za pośrednictwem sieci WiFi. Sygnał jest dostępny w mieście z punktów dostępowych Hot Spot lub z niezabezpieczonych  routerów prywatnych albo portowych. Zasięg zazwyczaj nie przekracza kilkuset metrów od anteny. Przeszkody głównie budynki mogą ten zasięg zmniejszyć. Do podłączenia potrzebny ci będzie laptop z bezprzewodową kartą sieciową  802.11b/g (prędkość 54Mb/s), koszt około 30€.
 

 
Nadajnik Hot Spot-a w miejscowości   Aviles.   Połączenie z internetem bez anteny i karty zewnętrznej  jest bardzo rzadkie i możliwe tylko w porcie przy kei.
     
W celu odszukania dostawców skanujemy pasmo odpowiednią aplikacją otrzymaną razem z kartą sieciową lub własną np WirelessMon. Sygnał powyżej 20% gwarantuje dobre połączenie.  Sieć z odblokowanym identyfikatorem SSID (bez klucza lub kłódki) pozwoli nam się przyłączyć,
reszta zależy od tego czy ma ona połączenie z internetem.
 Każda jednostka pływająca z włączonym radarem i znajdująca się w pobliżu naszej anteny bardzo mocno zakłuci nam odbiór lub go całkowicie uniemożliwi. To samo tyczy się wszystkich kolegów którzy wystawią swoje anteny blisko siebie. W takim przypadku warto się dogadać i udostępnić internet z najsilniejszego zestawu łącząc siły.
 
W celu wzmocnienia sygnału który w kabinie jest bardzo słaby  należy zaopatrzyć się w antenę zewnętrzną którą wystawimy za bulaj. Wybór anten jest bardzo duży od zewnętrznych do abonenckich o różnym wzmocnieniu i budowie. Na zdjęciu antena abonencka typu yagi o wzmocnieniu 18 dBi. Można się pokusić o zrobienie anteny samemu lecz wymaga to dokładnych planów, przy częstotliwości 2,4 GHz każdy milimetr to naprawdę bardzo dużo. Osobiście polecam markowe anteny z atestem wystrojenia zarówno dookólne jak i panelowe. Bardzo pomaga w poprawie sygnału wyzerowanie masy (np. metalowej złączki kabla) do kadłuba statku. Z ostatnich obserwacji wynika że internet da się złapać nie tylko z lądu ale również na redzie z routerów innych statków gdzie armatorzy zapewniają swoim załogom stały dostęp.
 
Pełen zestaw bojowy plus antena GPS. Wstępne rozpoznanie robimy anteną GPS ile kilometrów do najbliższych zabudowań, później dookólną staramy się wyszukać otwarte sieci które w końcowej fazie namierzamy anteną kierunkową (może być panelowa).   Antena kierunkowa o bardzo dobrych parametrach wykonana samodzielnie według instrukcji ze strony: http://www.anteny.internetowe.slaw-ex.pl/anteny_internetowe_jak%20zrobic.html
Materiał ogólnie dostępny na statku, należy jedynie zaopatrzyć się w kabel i wtyczkę RSMA. Działa bardzo dobrze.
 
Kolejna dobra karta na statek, parametry zbliżone do karty Senao. W testach wypadła nieco słabiej ale były to wartości rzędu kilku decybeli. Atutem tej karty jest moc 500mW i wbudowany standard N. Na rynku dostępne są mocniejsze karty z tej serii osiągające nawet 2000mA. Dostępna w sklepie internetowym http://www.interprojekt.plwww.Wasserman.pl lub www.Yagi.pl,
 
Uwaga na tanie chińskie podróbki anten i podstawki magnetyczne. Urządzenia te nie spełniają jakichkolwiek norm co widać po sposobie podłączenia przewodu do gniazda anteny. Unikać tandety z Allegro!!   Desperacja właściciela laptopa :)
 
Ostatnio modny "nocnik" czyli antena dookólna o rewelacyjnych parametrach jedynie w opisie bo w rzeczywistości  jakość i precyzja wykonania jest żenująca a lepsze efekty uzyskiwała oryginalna antenka dołączona do karty. Antena musi posiadać certyfikat strojenia przeprowadzony w specjalistycznym laboratorium i najlepiej jak jej producentem będzie znana firma o światowej renomie.
 
Jedna z najlepszych "sklepowych"  kart zewnętrznych WiFi na USB firmy Linksys "diabełek". Posiada wsparcie dla wszystkich systemów i nowego "N",
 model-WUSB300N koszt około 70$, moc wyjściowa 14dBm.
  Sposób na zabezpieczenie "diabełka" przed warunkami atmosferycznymi. Port  Duluth.
Zobacz jak przerobić "diabełka"
 
Mocna karta  (22 dBm) z wyprowadzonym wyjściem antenowym.
USB Senao SUB862EXT 802.11 ABG 2.4GHz i 5GH - gniazdo antenowe RSMA.
  W przypadku słabego sygnału można się poratować starą czaszą od satki wykorzystując ją jako reflektor kierunkowy. Wzrost poziomu sygnału gwarantowany o 10 - 20%.
 
Można również spakować laptopa do plecaka i udać się do miasta w poszukiwaniu Hot Spot-ów.   Dobra antena 7dBi z podstawką magnetyczną. Ekran zrobionym z polutowanych puszek znacznie poprawia skuteczność anteny i osłania od bocznych zakłóceń. Kupować tylko firmowe anteny!
 
Zestaw do odbioru WiFi z AP Client i routerem. Typ anteny - PANEL MIKROPASKOWY 2.4GHz 16dBi FV+GW – (antena kierunkowa - praca w zakresie 45 stopni). 
     Więcej - artykuł A. Nowaka.
  Zewnętrzna stacja nadawczo-odbiorcza w porcie Ravenna.
 
Przydatne adresy:
www.Btopenzone.com
www.free-hotspot.com http://www.anteny.internetowe.slaw-ex.pl/anteny_internetowe.html  opisy anten do wifi,

Copyright © 2007 - 2019 by Magpaw  (Chief Engineer). All rights reserved.