Awaria rozruchu silnika

> siłownia > SG > pneumatyka > awarie > brak startu SG

  Brak rozruchu silnika głównego występował po dwóch trzech udanych startach wprowadzając niezłe zamieszanie ponieważ odbywały się w tym czasie manewrów podchodzenia do nabrzeża z pilotem. Problem był znany wcześniej i owiany różnymi legendami że to wina tego lub tamtego, że lepiej włączyć dwie pompy krzyżulców itd.... Opanowanie mechanika jest tu niezmiernie ważne, szybkie przejście na sterowanie ręczne lub awaryjne zapobiega przypadkowej kolizji.
   Nasz objaw polegał na braku przesterowania silnika i całkowitym brakiem rozruchu. Po przejściu na stanowisko awaryjne rozruch wraz z przesterowaniem odbywał się bez zarzutu. W takim przypadku eliminujemy całą instalację od zaworu pilotowego "start" do silnika a szukamy uszkodzenia po stronie sterowania tym że zaworem przez układ automatyki. Biorąc pod uwagę że oba zespoły zaworów są zasilane powietrzem o ciśnieniu 8 bar z tego samego źródła (zawór odcinający obracarki)  można od razu przypuszczać że problem leży po stronie uruchamiania zaworów pilotowych pneumatycznie (gdy są wciskane mechanicznie układ działa prawidłowo).

 
Stanowisko awaryjne. Pod pulpitem umieszczone są zawory pilotowe: "Start", "Ahead", "Astern".   Od tyłu blok sterowany elektrycznie przez automatykę. Wyraźnie widać system krzywek sterowania awaryjnego.
 
Po zdjęciu zaworu inicjującego "start" winny się znalazł od razu :)  Brak fachowości przy montażu zaworu doprowadził do przesunięcia się O-ringa i zmiażdżenie go podczas dokręcania. Przy prawidłowym montażu możemy użyć lepkiej wazeliny technicznej dla utrzymania O-ringów w swoich gniazdach.
 
Ubytek ciśnienia w kanale nr. 8 był na tyle duży że przy niewielkim spadku ciśnienia powodował brak przesterowania zaworów "start" i przesterowania.
 
Kontrola pozostałych zaworów.   Blok zaworowy. Od góry zawory elektromagnetyczne.
   
Wskaźnik przesterowania.    

Copyright © 2009 by Magpaw  (Chief Engineer). All rights reserved.