Kalibracja termostatów AMOT

> siłownia > SP > Awarie SP > termostat oleju - AMOT kalibracja

  Wysoka temperatura oleju  silnika pomocniczego może być spowodowana kilkoma czynnikami, jednym z nich jest uszkodzenie termostatu regulatora temperatury AMOT. W tym przypadku wkład otwierał się lecz w mniejszym zakresie niż powinien, istnieje możliwość ponownego wykalibrowania takiego termostatu do nastaw fabrycznych na przekór instrukcji która takiej możliwości nie przewiduje. Dokonałem tą metodą regulacji 6szt na trzech silnikach i wszystkie powróciły do prawidłowych parametrów pracy.

 
Dwa termostaty olejowy po otwarciu pokrywy.   Wyjęte wymagają wyczyszczenia z osadów.
 
62,5'C  - prawidłowy przedział temperaturowy oleju to 70-75'C. Na tych termostatach silnik na pełnym obciążeniu zagrzewał olej do temperatury 86'C przy prawidłowej temperaturze wody LT i czystej chłodnicy.   Zagrzewamy termostat np. w wodzie do temperatury około 80'C czyli do pełnego otwarcia. Ze względu na dużą bezwładność należy odczekać kilka minut utrzymując stałą temperaturę.
 
Mierzymy suwmiarką rozwarcie, jeżeli jest ono mniejsze od zmierzonego w korpusie agregatu (około 10mm) jakie powinien wykonać termostat aby umożliwić pełen przepływ oleju przez chłodnicę to musimy dokonać korekty o tą różnicę.
 
Rozpinamy boczne blaszki zahaczając boczne wypustki np. o szczęki imadła i mocno naciskając z góry. Wyciągamy tłoczek z cylinderka i czyścimy.
 
Po wyczyszczeniu tłoczka i cylinderka dotaczamy przedłużkę dokładnie o wartość brakującego rozwarcia plus jeden milimetr na docisk do zderzaka i wkładamy do cylinderka. W tym przypadku na wszystkich trzech agregatach wynosiła ona 3mm. Po włożeniu dystansu i zapięciu bocznych blaszek termostat pozostanie lekko rozwarty aż do ponownego podgrzania. Po wystudzeniu powróci do pełnego zamknięcia i od tej pory będzie pracował w pełnym zakresie.
 
Zakładamy wyregulowane i sprawdzone termostaty do silnika.   Tulejki dystansowe.
 
Zabezpieczenia.   Pozostaje zakręcić pokrywę i gotowe.
     

Copyright © 2010 - 2019 by Magpaw  (Chief Engineer). All rights reserved.