Roztocze - building

> statki > Roztocze > budowa

Statki bliźniacze:| Kujawy | Mazury | Podhale |

 Rok Ex nazwa Typ  Bandera Silnik Operator
2008   masowiec W-y Bahama YMT_Sulzer PŻM
Prędkość DŁ/SZER/GŁ Stocznia Sygnał  GT DWT
  190 Xingang - Tianjin     37 965

Related  | stocznia Xingang |

             
  Siłownia
Engine room
  Nadbudówka   Pokład / Deck   Remont stoczniowy   Budowa   Chrzest i wodowanie  
                  5 fot.   2 fot.  
     
Zdjęcie na stoczni Tjanjin w czasie budowy 01.08.2008r.
Dziób jako osobny element.
 
    Bez nadbudówki.
   
Transport nadbudówki.    
25.08.08 wodowanie kadłuba i przekazanie statku pod wyposażeniówkę.

27 października 2008 w chińskiej stoczni Xingang w Tianjin (niedaleko Pekinu) odbyła się uroczystość chrztu najnowszego statku Polskiej Żeglugi Morskiej m/s „Roztocze”. Ceremoniału rozbicia butelki szampana o burtę dokonała matka chrzestna pani Aleksandra Zamoyska, żona prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego.
       Statek „Roztocze” jest bliźniakiem statku „Pomorze”, który od 27 sierpnia pływa we flocie PŻM oraz „Podlasia” (oddany armatorowi na początku lipca) a także czterech jednostek, które zostały zbudowane w stoczni Xingang w Tianjin w 2005 roku.
       W tym roku w grudniu armator odbierze jeszcze kolejnego „bliźniaka”  m/s „Roztocze” – m/s „Kaszuby”. W przyszłym roku z tej serii PŻM odbierze : m/s „Mazowsze”, m/s „Orawa”, m/s „Kurpie”, m/s „Kociewie”, m/s "Polesie" oraz m/s "Wadowice". Cała seria statków o tej samej nośności ze stoczni Xingang będzie liczyć 10 jednostek (z odebranymi w 2005 roku – 14).
      „Roztocze” to jednostka, której wielkość określa się jako handy-size. Długość statku wynosi 190 m, a jego szerokość – 28,5 m. Nośność „Roztocza” to 37.600 dwt. Statek ma również cztery własne dźwigi.
         W dziewiczym rejsie jednostką  dowodzi kpt. ż. w. Andrzej Tłusty. Statek po opuszczenie stoczni popłynął do australijskiego portu Carumba  /podobnie jak jego poprzednik m/s „Pomorze”/, gdzie wziął ładunek rudy cynku. Kolejny etap pierwszej podróży „Roztocza” to port Antwerpia w Belgii.
        Po oficjalnym odebraniu statku m/s „Roztocze” odbyła się druga uroczystość. Był to chrzest kolejnego z serii masowca – m/s „Kaszuby”. Matką chrzestną jednostki została – Alicja Węgrzyn – Grześkowiak, wiceprezes Żeglugi Polskiej S.A., związana rodzinnie z Kaszubami. Statek zostanie przekazany armatorowi dokładnie na „gwiazdkę”, czyli 24 grudnia br.

Artykuł pochodzi ze strony - http://polsteam.com.pl/roztocze-i-kaszuby-ochrzczone    Krzysztof Gogol, 2008-11-05

 

 

Copyright © 2008 - 2009 by Magpaw  (Chief Engineer). All rights reserved.